22. Recenzja „ Krąg” - Mats Strandberg, Sara Bergmark Elfgren

maja 26, 2013

„Straszne rzeczy tak naprawdę nie są takie jak na filmie. Nie są fascynujące. Tylko przerażające i brudne. Przede wszystkim nie można ich wyłączyć.”
W takiej dziurze jak Engelsfors raczej nic się nie dzieje. Dlatego, gdy szesnastoletni chłopak popełnia samobójstwo w szkolnej toalecie wszyscy są wstrząśnięci. Nikt nie podejrzewał go o takie skłonności, dlatego każdy dopowiada sobie swoją wersję zdarzeń. Ze szkoły raczej nie znał go nikt. Jego jedyną przyjaciółką była Linnea. Młoda, zwariowana, z przypiętą etykietką dziwaka. Wszyscy uważają, że był gejem i przez to w końcu odebrał sobie życie. Ale dziewczyna nie chce w to wierzyć . Myśli, że Elias nigdy nie byłby zdolny do czegoś takiego. Wiedział, że zawsze może na nią liczyć. Śmierć chłopaka wstrząsnęła całym miastem, ale spowodowała też, że kilka nowych informacji ujrzało światło dzienne. Sześć dziewcząt kierowane magiczną siłą, w nocy podczas krwawej pełni księżyca znalazło się w jednym miejscu o tym samym czasie. Dowiedziały się kilku spraw na swój temat, w które trudno było im uwierzyć. Niektóre z nich w końcu odkryły prawdę o swoich magicznych zdolnościach, a także dowiedziały się jakie to niesie za sobą konsekwencje.

Sześć dziewcząt, które do tej pory się nie znały. Minoo - klasowa kujonica. Przejmuje się ocenami, aż za bardzo. Zawsze musi mieć nad sobą jakiś autorytet. Vanessa – imprezowa dziewczyna. Jedna z najpopularniejszych osób w szkole. Razem z przyjaciółkami podbijają świat. Anna-Karin – szara mysz. Wszyscy się z niej wyśmiewają. Odkąd zaczęła chodzić do szkoły nie zaznała dnia spokoju od złośliwych docinków i szyderczych uśmiechów. Rebecca – spokojna osoba. Ma chłopaka w którym podkochują się dziewczyny z całej szkoły. Czasami ma zaburzenia łaknienia. Linnea – dziewczyna Emo. Czasami chodzi do szkoły. Nie ma łatwego życia. Mieszka sama, ponieważ jej ojciec to alkoholik, a matka zmarła. Sama musi na wszystko pracować, dlatego nikt nie staje jej na drodze. Ida – szkolna złośnica. Z wszystkich się wyśmiewa. Najbardziej ceni sobie swoją popularność. Tak naprawdę nikt jej nie lubi, ale boją się, że gdy jej to powiedzą, to zniszczy całe ich życie. Sześć dziewcząt, które muszą nauczyć się swoich mocy, a przede wszystkim muszą nauczyć się ze sobą współpracować.

Przyznam szczerze, że nie spodziewałam się wiele po tej książce. Mimo, że gdzieniegdzie było powypisywane, że jest to bestseller. No, cóż nie jestem pewna co było tutaj takiego fantastycznego, choć naprawdę zaciekawiła mnie ta historia na tyle żeby ją dokończyć. Z jednej strony wydaje się jakby akcja działa się trochę zbyt wolno, ale gdyby ją przyśpieszyć to znowu byłoby za szybko. Nie jestem pewna co do tempa opowieści, ale da się ją przeczytać mimo małych niedociągnięć.

Zaskakujące jest ukazanie bohaterów. Raz akcja pokazana jest z perspektywy jednej dziewczyny, a raz z drugiej. I wcale nie da się pomylić, jak w niektórych książkach. Podoba mi się pomysł, choć wydaje mi się trochę niedopracowany. Mam nadzieję, że kolejne części pokażą dużo ciekawszą stronę tej historii. Bardzo długo zastanawiałam się nad znaczeniem niektórych wydarzeń, w ogóle niezwiązanych z magią. Ale stwierdziłam w końcu, że one się tam znajdują po to żeby nie zapomnieć, że to nie jest tylko magiczny świat. Że normalne rzeczy jak kłótnia z mamą czy chłopakiem też może się wydarzyć. Jestem pewna, że nadanie tej opowieści takiego wymiaru wzbudza w czytelniku nowe niezapomniane emocje, od których nie sposób się oderwać.

Miałam duży problem z oceną książki, ale myślę że każda osoba lubiąca magię i czarownice znajdzie tutaj coś co pochłonie go bez reszty. Kiedy już przyzwyczai się do stylu pisania, to można znaleźć w tej pozycji wiele interesujących sytuacji. Może wy również spróbujecie ją przeczytać? Szczerze zachęcam.

Moja ocena: 7/10

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.