71. Recenzja „Gorączka 1.” - Dee Shulman

grudnia 08, 2013
„Czas płynie zbyt wolno dla tych, którzy czekają, Zbyt śpiesznie dla tych, którzy się lękają, Zbyt opieszale dla pogrążonych w żałobie, Zbyt wartko dla tych, którzy świętują, Ale dla tych, którzy kochają, czas jest wiecznością.”
Książka opowiadająca o losach rzymskiego gladiatora i dziewczyny z XXI wieku, żyjącej na krawędzi. Łamiącej prawo, wagarującej, a jednocześnie będącej niezwykle uzdolnioną. Ich ścieżki się krzyżują. W którą stronę zaczną podążać już razem?

Rok 2012.
Ewa jest dość niesforną dziewczyną, posiadającą dar do łamania kodów. W wieku sześciu lat odkryła magiczny świat w komputerze, który stał się dla niej nowym domem. Dzięki niemu uczyła się wielu nowych rzeczy – zarówno tych dobrych jak i tych złych. Gdy miała piętnaście lat szkoła zaczęła ją nudzić. Wiedziała więcej niż koledzy z klasy, więc stwierdziła, że zacznie wagarować skoro i tak nie dowiaduje się niczego nowego. Niestety jej zachowanie doprowadziło do dwukrotnego wydalenia jej ze szkoły. A gdy w końcu znalazła miejsce, w którym miałaby szansę dowiedzieć się czegoś więcej, okazało się, że ta szkoła jest bardzo droga. Jednak dzięki swojemu uporowi i chęci nauki w St. Magdalene’s dostała stypendium. Otwarły  się dla niej nowe drzwi, za którymi czekała wielka przyszłość i szansa, którą Ewa miała zamiar wykorzystać.

Rok 152.                                                  
Sethos Leontis to jeden z najlepszych rzymskich gladiatorów. Przeżył wiele pojedynków i najczęściej jest wybierany jako faworyt. Ale w walce z Protixem coś idzie nie tak. Chłopak stara się wygrać dla pięknej mieszkanki Rzymu, która zawróciła mu w głowie. Wie, że Liwia będzie na arenie obserwować jego poczynania, dlatego pragnie pokazać się z jak najlepszej strony. Udaje mu się wygrać, lecz nie uchodzi bez szwanku z tej potyczki. Ma wiele obrażeń, dlatego zostaje przewieziony do Liwii, gdzie poczeka na doktora. Spędza z nią dużo czasu i w końcu czuje, że jego serce należy do niej. Ale nie mogą być razem, bo on jest gladiatorem, a ona już została zaręczona. Nic nie idzie po ich myśli, aż w końcu muszą podejmować decyzje, po których czeka ich pewna śmierć.

Książka jest świetnym wprowadzeniem w świat Ewy i Setha. Nie jest napisana w łatwy sposób, ale warto zatracić się w tej historii. Autorka świetnie przeplatała wydarzenia z perspektywy Setha z przygodami Ewy. Dzięki temu dowiadywaliśmy się wszystkiego na bieżąco i akcja nie stała w miejscu. Może i książka nie jest bardzo dynamiczna i zawiera kilka niedociągnięć, warto ją przeczytać, bo jestem pewna, że w drugiej części będziemy mieli więcej akcji i dynamiki. Z niecierpliwością oczekuję aż kontynuacja trafi w moje lepkie rączki. Wtedy sprawdzimy czy moje prognozy były słuszne.

Myślę, że wątek jest jeszcze słabo rozwinięty, ale widać, że ma swój potencjał. Liczę, że autorka bardziej się na nim skupi w kolejnych częściach i nie będzie to tylko opowieść o miłości. Mam nadzieję, że nasza polska okładka jest odzwierciedleniem treści i warto będzie sięgnąć po kontynuację.

Podsumowując, można powiedzieć, że książka zasługuje na uwagę, ale nie powinniśmy mieć do niej zbyt dużych wymagań. Jest to jedynie wprowadzenie, właściwa akcja zacznie się od kolejnych części, na które z niecierpliwością czekam.

Moja ocena: 9/10
Gorączka 1 | Gorączka 2

10 komentarzy:

 1. Myślałam, że to będzie jakieś połączenie losów tych dwóch bohaterów, a to są osobne historie? Na razie się wstrzymam, ale nie skreślam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. jak dla mnie to była napisana właśnie a bardzo łatwy sposób i czytało się błyskawicznie, w ogóle nie trzeba było się zastanawiać.. ale to chyba zależy od gustów . drugi tom przeczytam na pewno :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam historie, w których bohaterzy balansują pomiędzy czasami. To świetny i ciekawy zabieg, po książkę muszę koniecznie sięgnąć! :)

  Pozdrawiam, Czarny Kapturek

  OdpowiedzUsuń
 4. O! Kocham imię Seth i takie intrygujące fabuły nawiązujące do starożytności :) Za książkę muszę się zabrać ^^

  OdpowiedzUsuń
 5. Jej, zainteresowałaś mnie :) Uwielbiam książki, w których bohaterowie są z różnych czasów, myślę, że i ta by mi się spodobała

  Zapraszam: im-bookworm.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Szczerze mówiąc to jakoś nie specjalnie ciągnie mnie do zapoznawania się z tą powieścią. Pomimo pozytywnej recenzji :) Nie znaczy to jednak, że nie mam jej w ogóle w planach :P

  OdpowiedzUsuń
 7. Ojej! Aż tak Ci się podobała? Ja sądzę, że raczej słaby ten pierwszy tom :) Zobaczymy jak będzie z drugim :P

  OdpowiedzUsuń
 8. Czeka na półce, bo kiedyś wygrałam ją w konkursie :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Okładka bardzo mnie ciągnie do tej książki... :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Muszę przyznać, że mam problem z rozgryzieniem o czym tak naprawdę jest ta książka po samym opisie, chyba musiałabym się zagłębić w treść, żeby w ogolę pojąc sam zamysł autorki - nie mówię nie tej książce, ale nie znajduje się ona na mojej liście priorytetów, no chyba że ktoś mnie mocno przekona do zmiany decyzji ;)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.