[Pora na autora] Eoin Colfer

grudnia 24, 2013

Pora na autora to nowy cykl, który będę prowadziła na swoim blogu. Czego będzie on dotyczył? A czegoś prostego. Wielu z nas czyta książki, lecz nic nie wie o autorach, osobach, które wykreowały ten świat, z którym się dopiero poznaliśmy. Szczerze przyznam, że zanim zaczęłam pisać bloga nie zwracałam uwagi na to kto napisał daną książkę, dlatego chciałabym innym przybliżać postacie, które tak dużo robią dla świata literatury. Głównie będą to osoby mniej znane, choć z czasem pójdę również w rejony tych bardziej popularnych autorów. Będę doszukiwać się dziwnych ciekawostek, ale to trochę później :) Dzięki temu ja się czegoś dowiem i wy. Będziemy się uczyć nawzajem. A dziś trochę o Eoinie Colferze. Zapraszam!

Eoin Colfer to pochodzący z Irlandii popularny autor, który serią o nastolatku geniuszu podbił serca czytelników na całym świecie. W swoim dorobku posiada wiele niebanalnych, jak i również bardzo odmiennych od siebie serii, które zabierają nas w ciekawe podróże i bawią aż do łez. Potrafi świetnie wykreować historię, że nawet najbardziej oporni pokochają to co reprezentuje swoimi powieściami. A o czym pisze? Sprawdźcie sami!

Jedną z najpopularniejszych serii Colfera jest opowieść o Artemisie Fowlu. Młodym mężczyźnie, który jest bardzo poważny, inteligentny i pełen wyższości. W pierwszej części cyklu chłopiec ma 12 lat i sam musi zajmować się firmą ojca, który zaginął na morzu. Młody Artemis musi radzić sobie sam, ponieważ jego matka wpadła w stan apatii i nie interesuje ją nic oprócz niej samej. Chłopiec za to pracuje bardzo intensywnie. Wraz ze swoim ochroniarzem, a jednocześnie najlepszym przyjacielem Butlerem poszukują Kodeksu Wróżek, dzięki któremu dowiedzą się jakie zwyczaje i ograniczenia mają te z pozoru niewinne istoty. A wróżki to tak naprawdę inteligentne istoty, oczywiście Artemis o tym wie, które przede wszystkim posługują się elektroniką. Są mądrzejsze od przeciętnego człowieka i raczej nie parają się magią. Więc pamiętajcie, jeżeli sięgacie po tę historię to nie spodziewajcie się miłych latających istotek, lecz żyjących pod ziemią, inteligentniejszych od ludzi istot.

Colfer w tej serii stworzył coś bardzo oryginalnego i przede wszystkim dlatego powinno się go uwielbiać. Nie ma tutaj istotek lękliwych i milusińskich. Są za to żołnierze, walczący o swoje terytorium i nie pozwalające na kradzież ich technologii. Kolejne tomy serii są jeszcze bardziej zajmujące. Mam nadzieję, że ósma i ostatnia już część przygód Artemisa Fowla wyjdzie w Polsce niebawem i będę mogła poznać zakończenie tej historii.
"Pewność siebie wynika z niewiedzy. Jeśli się stawiasz, to tylko dlatego, że o czymś nie wiesz."
Artemis Fowl
Poza Artemisem Colfer wydał jeszcze wiele interesujących tytułów. Mnie do gustu najbardziej przypadła "Lista życzeń", zawierająca motyw życia po śmierci, gdzie główna bohaterka, aby przedostać się na tą lepszą stronę musi wrócić na Ziemię i pomóc spełnić pewnemu człowiekowi, za którym nie przepadała jego listę rzeczy, które chce zrobić przed śmiercią. Zabawna, pouczająca i ciekawa opowieść, która wciąga bez reszty.

Natomiast niedawno na półki polskich księgarń trafiła najnowsza książka Colfera, rozpoczynająca serię P.R.A.S.K. Pozycja nosi tytuł "Niechętny zabójca" i opowiada o czternastoletnim chłopaku , który bierze udział w ściśle tajnym programie ochrony świadków. FBI przenosi ich w czasy wiktoriańskiej Anglii, aby nic im nie zagrażało. Riley zostaje zmuszony do zabójstwa, którego wcale nie chce popełnić i w przedziwnych okolicznościach przenosi się w czasie do XXI wieku. Poznaje młodą agentkę FBI i razem ruszają na pomoc światu i historii.

Ta pozycja już znajduje się na mojej półce, więc niebawem będę miała szansę przekonać się czy Colfer ponownie zaskoczy mnie swoją twórczością i pozostawi wielki niedosyt po zakończeniu powieści. Trzymajcie kciuki!

A oto wszystkie dzieła Eoina Colfera wydane w Polsce:

Seria Artemis Fowl:
 1. Artemis Fowl
 2. Arktyczna przygoda
 3. Kod wieczności
 4. Fortel wróżki
 5. Zaginiona kolonia
 6. Paradoks czasu
 7. Kompleks Atlantydy
Dodatek do serii:
 • Kartoteka Artemisa Fowla
Seria P.R.A.S.K.
 1. Niechętny zabójca
Reszta książek
 • Nadnaturalista
 • Lotnik
 • Lista życzeń
 • Benny i Bebe
 • Benny i Omar
 • Fletcher Moon - prywatny detektyw
 • O mały włos
 • I jeszcze jedno...

2 komentarze:

 1. Widzę że masz. Ciekawe pomysły a pora na autora bardzo mi się podoba,

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety nie czytałam nic tego autora, ale pomysł z takimi postami bardzo ciekawy :)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.